Mariánské a Františkovy lázně

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně jsou nejmenším z lázeňských měst tzv. západočeského lázeňského trojúhelníku. To jim však neubírá ani na kráse, ani na významu. Františkovy Lázně se již po staletí řadí k významným evropským lázeňským městům. Nahlédněte do jejich bohaté historie a přesvědčte se o úspěšné současnosti…

Františkovy Lázně a jejich historie
V okolí léčivých pramenů nedaleko Chebu založil rakouský císař František I. v roce 1793 první slatinné lázně na světě, které na jeho počest nesly jeho jméno. Zprvu jako Ves císaře Františka a později Lázně císaře Františka. Během necelých 200 let vyrostlo z malé vesničky významné lázeňské město. Účinná lázeňská léčba zaměřená především na gynekologická onemocnění a léčbu sterility, jedinečný historický ráz a krásné okolí z nich udělaly jedny z nejnavštěvovanějších lázní v Evropě. Návštěvnost dosáhla svého vrcholu koncem 19. století a udržela se až do 2. světové války. Úpadek pokračoval i za socialismu a na rozvoj lázeňství tak bylo navázáno až po revoluci v roce 1989.

Františkovy Lázně a jejich současnost

Svou slávu z konce 19. a počátku 20. století začaly Františkovy Lázně oprašovat záhy po sametové revoluci (1989). Začalo se s rozsáhlou rekonstrukcí lázeňských hotelů a modernizací balneoprovozů. Léty ověřené léčebné procedury doplnila řada moderních wellness procedur a lázně se opět začaly dostávat do povědomí i zahraničních klientů. Město s 5.500 stálými obyvateli nabízí v současnosti kapacitu až 3.500 ubytovacích míst.

Dnes jsou Františkovy Lázně opět vyhledávaným místem nejen pro lázeňské pobyty. Ve městě a jeho okolí můžete využít celou řadu sportovišť, stovky kilometrů turistických tras a cyklostezek, oblíbený aquapark apod.

Nejen Františkovy Lázně ale i jejich blízké okolí je také neobyčejně bohaté na památky, přírodní krásy a další zajímavosti, které slouží jako oblíbené cíle mnoha výletů. Pravidelně se tu konají také významné společenské akce, které čítají festivaly, koncerty a různé slavnosti.

 

Mariánské Lázně

jedno z nejkrásnějších lázeňských míst v Evropě, zářivá perla obklopená zelení Slavkovského lesa bohatého na minerální léčivé prameny a jedno z nejvýznamnějších kulturních center západočeského regionu. Území, na kterém se Mariánské Lázně dnes nachází, patřilo již od roku 1197 premonstrátskému klášteru v Teplé. Léčivé účinky zdejších pramenů byly poprvé objeveny premonstrátskými mnichy, ale okolí pramenů vyvěrajících v hlubokých lesích zůstalo i na další dlouhá léta neobydlené. Zásadní změny, které vyústily k samotnému založení Mariánských Lázní, nastaly až o mnoho let později, a to na konci 18. století. Tehdy, v roce 1779, klášterní lékař Johann Josef Nehr prokázal léčivé účinky minerálních pramenů a následně aktivně prosazoval jejich využití. Na přelomu 18. a 19. století se tepelský opat Karel Kašpar Reitenberger zasadil o vybudování prvních lázeňských domů a pavilonů a v roce 1808 byla pak tato malá osada pojmenována Mariánské Lázně. V roce 1818 byly Mariánské Lázně prohlášeny veřejnými lázněmi a od té doby začala jejich zlatá éra. Byla odstartována rozsáhlá výstavba moderních lázeňských hotelů, pavilonů a společenských budov. Díky rozsáhlým a citlivě provedeným terénním úpravám, projektovaných architektem Václavem Skalníkem, byly vytvořeny nádherné parky a město tak získalo svůj jedinečný charakter a kouzlo. Z dřívější malé osady uprostřed pustin vyrostly během rekordně krátké doby elegantní lázně, které se zařadily na seznam nejvíce moderních a vyhledávaných měst Evropy.